You are here

SİRKELER Bir bakışta

SİRKELER

Bir bakışta

Sirke nedir?

3000 yıldır üretilen sirke (Latince acetum) bilinen en eski soslardan ve koruyucu maddelerden biridir. İlk kez Mısır’da ve suyla karıştırılarak Antik Roma’da kullanılmış ve çoğunlukla içecek olarak tüketilmiştir.

  • Tecrübemiz ve işimize olan bağılığımız, en kaliteli sirkeleri üretmemizin ardında yatan sırdır.

  • Geçmişten bugüne doğal üretim

Çeşitliliği keşfedin

Kühne sirkeleri – daima eşsiz bir lezzet

Ne tür sirkeler üretiliyor?

Sirke çeşitleri genelde ne tür şaraptan elde edildiklerine göre birbirlerinden ayırılır. Klasik sofra sirkesinde, damıtılmış sirkede ve sirke özünde brendi kullanılır. Kaliteli üzüm sirkeleri ise kırmızı veya beyaz şaraptan yapılır.

Kalite ilkelerine bağlılığımız

Bu alanda sahip olduğumuz yaklaşık 300 yıllık deneyim, sirkeyi Kühne’nin faaliyetlerinin odak noktası haline getirmiştir.

Taptaze bilgiler

Sirkenin tarihi

Kühne sirkelerinin hikayesi, 1722’de Berlin’de küçük bir imalathanede başladı. 1876’da ​​Kühne, I. William tarafından sarayın gıda tedarikçisi olarak görevlendirildi. 1905’ten beri piyasada olan SUROL Almanya’nın ilk markalı ürünlerden biri olarak tarih yazdı.

Ekşi üzümden ibaret değil

Sirke her derde deva olarak görülür ve diğer kullanım alanlarının yanı sıra gıda olarak da çok sevilir. Temizlik ve kireç çözmek için idealdir, hatta cildi temizlediği ve hava yollarını açtığı için tedavi amacıyla veya banyo malzemesi olarak kullanılabilir.

Denge

Sirkenin iç huzurumuzu sağlamak bakımından önemli olduğu söylenir. Özellikle Asya’da sirkenin arındırıcı bir etkisi olduğuna inanılır. Vücudun kendini temizlemesi ve toksinlerden arındırması için ayak tabanına uygulanan elma sirkeli alçılar bulunmaktadır.

Her ekşi sirke midir?

Her ekşi madde sirke değildir. Örneğin, fermente sirkenin minimum asit oranı %5’tir, üzüm sirkesinde ise bu oran %6’dır. Aceto balsamico di Modena I.G.P. için de belli şartlar söz konusudur.
Daha fazla bilgi için galerimize göz atın!