You are here

Pratik Bilgi Kavanozu

Pratik

Bilgi Kavanozu

Mutfakta geçirdiğiniz zamanı yarıya indirmeye var mısınız? Hep bir ağızdan ‘evet’ dediğinizi duyar gibiyiz. Kış hazırlığı, ani bir misafir gelişi, acil bir kahvaltı sofrası kurma derken mutfakta nereye yetişeceğinizi şaşırdığınız anlar yaşadığınızı biliyoruz. Henüz bu anlarda kullanabileceğiniz bir sihirli değneğiniz yok, ama Kühne Pratik Bilgi Kavanozu var! Bu kavanozu kendi deneyimlediğimiz bilgilerle sürekli güncel tutacağız. Sizler de kendi deneyimlediğiniz bilgileri bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.
İşte kavanozun içinden sizin için seçtiğimiz pratik bilgilerden bazıları:

Yumurtayı Soyarken Zorlananlara…

Pazar sabahlar kahvaltıda yumurtaya kim hayır diyebilir ki? Ah bir de soyması olmasa! İki yumurtayı birbirine tokuşturarak yarışma hışmı güzel de, yumurtayı soymakla kim uğraşacak? İşte bu bilgi, yu-murta soymaya sevmeyenlerin hayatını kurtaracak! Özellikle çocuklu sofralarda yumurtanın nasıl so-yulacağı büyük bir sorun haline gelebiliyor. Kimi zaman da salatanın ya da piyazın üzerine koymak için haşlanan yumurtanın kabuğu ile uğraşmak istemeyebiliyoruz. Bu durumda imdadımıza sirke yeti-şiyor! Yumurtayı haşladığımız suyun içerisine ekleyeceğimiz bir miktar sirke, yumurta kabuğunun çok daha kolay bir şekilde soyulmasını sağlayacaktır. Aynı ekiyi sodyum bikarbonat tozu ile de elde etmek mümkün. Merak etmeyin, yumurtanın lezzetinden hiçbir şey eksilmeyecek ve sizin zamanınız da size kalacak.

Yumuşak peynirleri rendelerken zorlananlara…

Sıcacık makarnanın üzerine rendelenmiş mozarella peynirine kim hayır diyebilir ki? Ya da nefis bir dilim pizzanın üzerindeki lezzetli peynir tanelerine? Yemesi güzel de, peyniri rendelemek kimi zaman çok zor olabiliyor Hele ki yumuşak peynirler çoğu zaman hemencecik dağılıyor, un ufak oluveriyor elimizde. Peki, bu durumun önüne nasıl geçebiliriz? Yumuşak bir peyniri ziyan etmeden rendelemenin bir yöntemi var mıdır? Elbette var! Rendeleme işlemini gerçekleştirmeden önce, peyniri yarım saat kadar buzdolabının buzluk kısmında bekletin. Bu şekilde peyniri rendelemek çok daha kolay olacak-tır. Tadından bir şey kaybetmez ve işinizi kolaylaştırır.

Bal yemenin kolay yolu…

Doğada bozulmayan nadir yiyeceklerden bir tanesi de baldır. Arıların bu mucizevi lezzeti, hiçbir koşul altında bozulmaz. Üstelik kahvaltı sofralarına da çok yakışır. Kimi zaman uzun bir Pazar kahvaltısı için satın alınan bal, hafta içi koşuşturmacası içerisinde rafta unutulur gider. Tekrar elimize aldığımız-da içinde bir tuhaflık sezer, bozuldu zannedip koca kavanozu gözden çıkarırız. Oysa bal bozulmaz, o kristalize olmuştur sadece. Üstelik bu durumun önüne geçmek de oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken biraz su ısıtmak… Bal kavanozunu bir kap içerisine yerleştirin sonra da o kabı kaynar su ile dolurun. Kavanozu bir süre böyle beklettikten sonra içerisindeki balın kristalize halden tekrar yarı akışkan hale geldiğini göreceksiniz. Artık afiyetle yiyebilirsiniz.

Sıkışmış kavanoz kapağını kolayca açmak için…

Sıkışmış cam kavanozlar bazen açmak için tüm enerjinizi tüketmenize neden olur. Uğraşır, tüm gücünüzle dener, tekrar dener, ancak yine de açamazsınız. Çoğu zaman karşılaştığınız bu sinir bozucu durumdan kurtulmak için çok pratik bir önerimiz var desek…
Sizi çileden çıkaran kavanoz kapaklarını açmayı bir de bulaşık eldiveniniz elinizdeyken deneyin. Dakikalardır uğraştığınız kavanoz kapağının hemen açıldığını göreceksiniz. Ya bulaşık eldiveni yoksa… Bu durumda sıcak su da işinizi kolaylaştırır. Bir kabın içerisine sıcak su koyun ve kavanozu ters bir şekilde içerisine yerleştirin. Çok kısa bir süre bekleyin. Yaklaşık 1 dakika sonra açmayı denediğinizde genleşen kapağın kolayca açıldığını göreceksiniz.

Turşunun bozulmasını engellemek için…

En sevdiğiniz lezzetlerden birinin turşular olduğunu biliyoruz. Yemeklerin yanında keyifle tükettiğiniz bu turşular, iyi bir şekilde muhafaza edilmezse kısa sürede bozulabilir. Tadının değiştiğini ve kötü koktuğunu fark edersiniz. Peki, bunu önlemenin bir yolu yok mu? Elbette var!
Turşunun bozulmaması için hiçbir şekilde hava almaması gerekir. Bu nedenle tükettiğiniz turşunun kalanını muhafaza ederken hava almayacak şekilde kapatıldığından emin olmalısınız. Karanlık ve serin yerde saklanan turşular daha uzun süre tazeliğini korumayı başarır.

Lokum kıvamında et pişirmek için…

Mutfakta işinizi kolaylaştıracak bir bilgi daha! Sık sık et yemekleri yapıyor ve bir türlü istediğiniz yumuşaklığa ulaşamıyorsanız, çok basit bir önerimiz var: Sirke kullanmak… Etin haşlama suyuna yalnızca iki kaşık sirke ekleyerek çok daha yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik sadece lokum kıvamında bir et pişirmenizi sağlamakla kalmaz, lezzetine de lezzet katar. Ayrıca dondurulmuş eti sirkeli suda bekletmek de daha kısa sürede çözünmesine olanak sağlayacak ve böylece mutfakta işinizi kolaylaştıracaktır.

Daha lezzetli patatesler için…

Patates yemeklerini seviyor ve sık sık yapıyorsanız, sarı rengini kaybetmeden daha lezzetli patatesler pişirebilirsiniz. Nasıl mı? Sirke burada da mutfağın yıldızı olabilir! Patates pişirirken içerisine sadece bir kaşık sirke ekleyerek o parlak sarı rengini korumasını sağlayabilir, ayrıca daha lezzetli bir yemek pişirebilirsiniz. Aynı işlemi patates haşlarken de yapabileceğinizi unutmayın!

Çok tuzlu turşular için…

Bazen tuzlular beklediğinizden çok daha tuzlu gelebilir. Özellikle sağlık problemleriniz varsa aşırı tuzlu besinler tüketmek istemeyebilirsiniz. Bu durumda turşuyu tuzundan kolayca arındırmanız mümkün. Aşırı tuzlu turşular için yapmanız gereken şey, bir soğanı soymak ve sirke dolu bir kap içerisinde bekletmek. Geceden sabaha kadar beklettiğiniz soğanı ertesi gün turşu kavanozunun içine koyun. 2 hafta beklettikten sonra tekrar tadına baktığınızda turşunun aşırı tuzdan kurtulduğunu göreceksiniz.
Mutfakta işinizi kolaylaştıracak öneriler için Kühne Pratik Bilgi Kavanozu’nu takip etmeyi ve tabi ki deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Daha lezzetli mısırlar için…

Her yaştan insanın en sevdiği lezzetlerden biri de haşlanmış mısır. Özellikle kış mevsiminde fazlasıyla yapılan ve keyifle tüketilen haşlanmış mısırı, daha lezzetli hale getirmek mümkün! Bunun için yapmanız gereken tek şey mısırı haşladığınız suyun içerisine bir tatlı kaşığı nar ekşisi ve bir adet küp şeker eklemeniz. Bir kaşık Kühne nar ekşisi hayatınızda pek çok şeyi değiştirebilir.

Unutmadan söylememiz gereken bir şey daha var! Haşlama suyuna mısır kabuklarını eklemek de lezzetini artırır. Tabi ki kabukları iyice yıkadıktan sonra içerisine eklemenizi öneririz.

Temiz ve süt beyazı mantarlar için…

Mantar temizliği konusunda hassassanız, işinizi kolaylaştıracak bir bilgimiz var. Mantarı siyahlığından kurtarmak ve temiz hale getirmek için pişirmeden önce yarım saat boyunca sirkeli suda bekletmelisiniz. İyice yıkadığınız mantarları su dolu geniş bir kap içerisine alın. Bu suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve yarım saat bekleyin. Suyunu süzdükten sonra ise havlu peçete yardımı ile kurulayın. Mantar çok su çektiği için kurulanmadan kullanılması yemeğin tadını bozabilir.

Hardalı daha uzun süre tüketebilmek için…

Kavanozun dibinde kalan hardal nemini kaybettiği için kurumaya başlayabilir. Bu şekilde kuruyan hardalı tüketmekten vazgeçmek yerine, yeniden taze haline dönmesini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey hardal kavanozunun içerisine birkaç damla elma sirkesi damlatmanız. Üzerine bir çay kaşığı kadar toz şeker de ekleyip karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra tadına baktığınızda ilk gün ki tazeliğini koruduğunu göreceksiniz. Bu işlemi taneli hardal için de uygulayabilirsiniz.

Daha kırmızı bir renk için…

Haşladığınız pancarın kırmızı rengini kaybetmesini istemiyorsanız, haşlama suyuna bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Hatta pancarların saplarını da suyun içerisine eklemeniz daha kırmızı bir renge sahip olmasına olanak sağlayacaktır.

Turşunun daha uzun süre saklanmasını sağlamak için…

Her mevsim en sevilen lezzetlerden biri de turşu. Kış hazırlıkları sırasında yapılan ve bütün bir sene boyunca tüketilen turşular, yanlış koşullarda muhafaza edildiğinde kısa sürede bozulabiliyor. Turşunun tazeliğini koruması ve uzun süre saklanabilmesi için yapılması gereken şey aslında çok basit. Kapağını kapatmadan önce kavanozun ağız kısmını maydanozla kaplamayın. Kavanozun büyüklüğüne göre, üst kısmı tamamen kapatacak şekilde maydanoz koyduğunuzda, turşunuz tazeliğini uzun süre koruyabilir. Bu hazır turşular için de yapabileceğiniz bir uygulamadır.

Kızartmaların tavaya yapışmaması için…

Yeni bir tava aldığınızda kullanmaya başlamadan önce içerisine birkaç kaşık Kühne elma sirkesi koyun ve kaynamasını sağlayın. Bu işlem sayesinde kızartma yaparken besinlerin tavaya yapışmadığını göreceksiniz. Tavaya yapışan ve yanan kızartmalar kanserojen etki gösterdiği için, her yeni tavada bu uygulamayı yapmanız faydalı olacaktır.

Karnabaharın kokmaması için…

Karnabaharın lezzetine bayılsak da kokusuna dayanamıyoruz. Haşlanmaya başladığında evin her tarafını saran bu koku, havalandırılmadığı müddetçe günlerce evde hissedilebiliyor. Bu durumun önüne geçmek için ise yine sirke iyi bir kurtarıcı olabiliyor. Karnabaharın hem beyazlığını korumak hem de kötü kokusundan kurtulmak için haşlama suyuna bir tutam tuz ve biraz da sirke eklemelisiniz. Birkaç kaşık sirke çok şeyi değiştirebilir.

Daha lezzetli sebze yemekleri için…

Sebze yemeklerini daha lezzetli hale getirmek için bir kaşık soya sosundan yararlanabilirsiniz. Sebzeli yemeklere tuz eklemek yerine bir iki kaşık soya sosu ekleyin. Daha lezzetli hale geldiklerini göreceksiniz. Özellikle çocuklarınıza sebze yemeklerini sevdirmek istiyorsanız, soya sosu iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca sebzeleri ızgarada pişirirken de Kühne soya sosu ile lezzetlendirebilirsiniz.

Sebzelerinizin Temizliğinden Emin Olmak İçin...

Soframıza lezzet katan, olmazsa olmazımız salataların elbette hijyeni bizim için çok önemli. Özellikle yeşilliklerin yapraklarında bulunabilecek zararlı mikroorganizmalar sağlığımızı olmusuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden salata malzemelerimizi yıkarken çok dikkatli olmak gerekiyor. Salata yaparken içinizi rahatlatacak ve sağlıklı salatalar hazırlamanıza yardım edecek gizli formulümüz: Sirke. Yeşilliklerinizi derin bir kap su içerisine atın ve yıkama suyunuza bir miktar sirke ekleyin. Yeşillikleriniz üzerindeki zararlı maddelerin yok olmasına yardımcı olacak sirke, içinizi de rahatlatacak! Salatalı günler dileriz! :)

Salatalarınız için Pratik Küp Soslar

Harika bir salatanın nefis bir sosla tamamlandığını biliyoruz, peki ya pratik bir lezzete ihtiyacımız varsa? Hızlıca hazırlanan salatalar için buzlukta hazırlayacağınız minik lezzet küpleri yardımınıza koşuyor. Klasik buz kabınızın içerisinde hazırlayacağınız salata sosları tamamen sizin zevkinize kalmış. Bizim önerimiz her salataya uyum sağlaması ve temel sos malzemesini içermesi sebebiyle sirke, limon suyu ve zeytinyağından oluşuyor. Buz kalıplarına doldurduğunuz bu karışımı dondurup küçük sos küpleri oluşturabilirsiniz.
Daha gurme bir lezzet hazırlamak istiyorsanız size tavsiyemiz farklı seçenekleriyle Kühne Salata Sosları olacak. :) Afiyet olsun!

Kireçten Arındırmak İstediğiniz Çelik Mutfak Gereçleri İçin…

Çaydanlıklar, tencereler ve mutfağımızdaki tüm çelik gereçler… Şehir suyunun kirliliği ve diğer etmenlerle kireçlenme gibi problemler yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle çaydanlıklarda oluşan kireç, çayımızın lezzetini bile bozabilir. Neyse ki mutfaktaki en önemli yardımcılarımızdan sirke, yine yardımımıza koşuyor. Çaydanlık ve tencerelerinizi sirkeli su ile kaynattığınızda kirecin yok oluşunu izleyebilirsiniz. :) Diğer kireçli çelikleriniz için de aynı kaynatma işlemini oluşturabilirsiniz.