You are here

SALATALIK TURŞULARIMIZ Diri ve çeşit bakımından zengin

SALATALIK TURŞULARIMIZ

Diri ve çeşit bakımından zengin

Salatalık Turşusu Hakkında

Salatalık (cucumissativus) 3000 yıldan uzun bir süre önce Hindistan ve Mısır’da yetiştirilmekteydi. Botanik sınıfı kabakgillerdir. İçeriğinin %98,6’sı sudur.

  • Elle toplanmakta ve taze işlenmektedir.

  • Salatalıklarımız sözleşmeli çiftliklerden temin edilmektedir.

Salatalık Turşusu

Kühne salatalık turşularının hazırlanışı hakkında daha ayrıntılı bilgi için tarlalarımızı ve fabrikamızı gezebilirsiniz.

Kornişon

Fransızca’da turşu yapılmış salatalık anlamında “cornichons” (Fra. corne = köşe, boru) kelimesi kullanılmaktadır. Bu salatalık cinsi çok küçük, ince ve diridir.

Kalite garantisi

Çiftçilerimizle uzun süreli ve yakın işbirliği içindeyiz. Bazı çiftçilerimiz üç nesildir bizimle çalışıyor.

Hasat Zamanı

Taptaze bilgiler

Uzun bir geçmişe sahip bir marka

Almanya’da ilk salatalık turşusunu 1903’te piyasaya süren Kühne, bugün geleneksel salatalık turşusundan tadım uzmanları için gurme serisine kadar yirminin üzerinde ürün çeşidiyle her damak tadına hitap ediyor.
Yılların tecrübesi sayesinde salatalık turşusunda bir numarayız.

Sağlıklı bir sebze

100 gram salatalık turşusunda yalnızca 12 kcal ve %0 yağ bulunduğu dikkate alınırsa, salatalık çok düşük kalorili ve sağlıklı bir sebzedir. Vitamin, besin maddeleri, karbonhidrat ve protein bakımından zengindir.

Akşamdan kalanların kahvaltısı

Önceki gece biraz fazla kaçırdıysanız ve sabahleyin kafanızda bir sersemlik hissediyorsanız, vücudunuzun sadece bol sıvıya değil baharatlı bir şeylere de ihtiyacı var demektir! Turşudan alacağınız tuz, kaybettiğiniz mineralleri yerine koyarken, asit de alkolün vücudunuzda parçalanmasını hızlandırır. Yani ekşi salatalık turşularımız, akşamdan kalanların vazgeçilmez sabah klasiğidir.

Ölü sezon ekşi turşu sezonudur

“Ölü sezon”, önemli pek bir haberin olmadığı ve gazete sayfalarının tuhaf haberlerle dolduğu yaz günleri için kullanılan bir medya terimidir.