You are here

Salatalık Turşusunun Bilmediğiniz Faydaları

Salatalık Turşusunun

Bilmediğiniz Faydaları

Enfes lezzetiyle tadına doyamadığınız salatalık turşusunun sağlığınız için ne kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz?


Uzun yıllar evvel belki de gıdaları lezzetli bir şekilde tüketebilmenin tek yolu turşu kurmaktı. Soğutmanın keşfinden önceki dönemlere dayanan turşu geçmişi, bugün hala popüler uygulamalarımız arasında yer alıyor. Gıdaları mevsiminden sonra da tüketme şansı tanıyan turşular içerisinde en gözdesi salatalık turşusu oluyor. Kühne salatalık turşusu enfes bir lezzet sunarken; vitamin ve mineral desteği sunmasıyla dikkat çekiyor. Tuzlu yapısı nedeniyle bu kadar sağlıklı etkiler sunması beklenmiyor olsa da salatalık turşusu uzmanların önerileri arasında yer almayı başarıyor. Bunamadan sindirim sistemi problemlerine, karaciğer sorunlarından diyabete kadar birçok konuda fayda sunan ve güçlü bir antioksidan olan salatalık turşusunun faydalarına gelin yakından bakalım:

Antioksidan özelliği gösterir.

Sebzeler pişirildiği zaman besin değerini kaybedebilir ve yararlı vitaminleri almak mümkün olmamaya başlar. Salatalıkta bulunan doğal antioksidanlar turşu formunda korunabildiği için, vücutta oluşan hücre hasarı ya da kanser oluşumuna neden olan hücre zedelenmelerinin onarılmasına olanak sağlıyor. Vücutta bulunan kimyasalların da atılmasına olanak sağlayan salatalık turşusu, ödem oluşumuna karşı da olumlu etki gösterebiliyor.

Diyabete iyi gelir.

Diyabet hastaları için en zorlu durumlardan biri de hemoglobin düzeyini kontrol edebilmektir. Sirke hemoglobin düzeyini artırmaya olanak sağladığı için turşu diyabet hastalarının tüketmesi önerilen besinler arasında yerini almıştır. Eğer diyabet hastasıysanız gün içerisinde salatalık turşusu tüketmeye dikkat etmeniz hemoglobin seviyesinin düşmemesine olanak sağlayacaktır.

Sindirimi düzenler.

Salatalık turşusunun bir diğer faydası da sindirim sistemini düzenliyor olmasıdır. İçerisinde yoğun oranda sirkenin bulunması ve salatalığın kendi özündeki vitamin ve mineralleri koruması sebebiyle, sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler sunar. Bağırsak faaliyetlerini iyileştirirken, mide problemlerinin oluşmasının da önüne geçebilir.

Tansiyonu düşürür.

Salatalık turşusunda fermente edilmiş sirke kullanıldığı için mayalanma sırasında açığa çıkan laktik asit damarların açılmasına ve kan dolaşımının artmasına olanak sağlar. Bu direkt tansiyon düşürücü etkiler gösterir. Özellikle yüksek tansiyon problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin faydalanabileceği besinlerden olan salatalık turşusu, Kühne farkı ile çok daha lezzetli ve faydalı!

Alzheimer üzerinde etkilidir.

Son dönemde en önemli sağlık problemlerinden biri haline gelen Alzhemier da salatalık turşusu ile önlenebiliyor. Hafıza problemlerinin önüne geçmek için doktorlarından da önerdiği besinlerden biri olan turşu, içerisinde yoğun oranda sarımsak bulunması nedeniyle Alzhemier hastalığına yakalanma hissini azaltıyor. Bunamaya karşı bire bir olan salatalık turşusu, özellikle orta yaş üzeri herkesin tüketmesi gereken besinlerden biri.

Tokluk hissi verir.

Yüksek lifli yapısı ile salatalık turşusu tok tutan besinlerin başında geliyor. Eğer aşırı iştahlı halinizden şikâyet ediyor ve bu durumun önüne geçmek istiyorsanız, öğünlerinizde turşuya daha fazla yer vermeniz iyi bir fikir olabilir. Kühne salatalık turşusu sayesinde hazımsızlık sorunlarından kurtulurken, kendinizi daha uzun süre tok hissedebilir, formunuzu koruma konusunda çok daha başarılı olabilirsiniz. Antioksidan özelliğine sahip olduğu için ödem problemleri ile başa çıkmanızı da kolaylaştıracaktır.


Daha sağlıklı bir yaşam için sofralarınızdan Kühne salatalık turşusunu eksik etmeyin!