You are here

Sağlıklı ve Doyurucu: Sezar Salata Tarifi

“Dünyanın en meşhur salatası hangisidir?” diye sorsak, Sezar Salata açık ara farkla birinci olurdu! Adını, ABD’de kendini icat eden bir İtalyan göçmenden alan bu lezzetli salata, kolay bir tarifle doymak ve aynı anda yediği yemekten keyif almak isteyenlerin tercihi… Salata yerken bir türlü duyduğunuzu hissedemiyorsanız, bu salataya mutlaka şans vermelisiniz! İşte pratik, sağlıklı ve doyurucu Sezar Salata tarifi!

Yakın Tarihin Lezzet Şampiyonu: Sezar Salata Tarifi

Öncelikle klasik bir Sezar Salata tarifi için gerekli malzemelere göz atalım!

Bir baş marul
Birkaç kruton
Haşlanmış bir adet yumurta
Kühne Sezar Salata sosu
Ançuez
Kühne Dijon Hardalı
Parmesan peyniri
Toz halinde karabiber
Yarım limon suyu
İki yemek kaşığı sızma zeytinyağı
Ezilmiş bir dış sarımsak


Gelelim Sezar Salata tarifi adımlarına!

1. Adım: Sezar Salata tarifi işin ise lezzetli bir taban oluşturarak başlanır. Marulun en çıtır yerleri dikkatlice yıkandıktan sonra, ince uzun dilimler halinde doğranır.
2. Adım: Limon suyu, ezilmiş sarımsak ve zeytinyağı bir kapta karıştırılır. Marullar bu sos ile harmanlanır.
3. Adım: Sosla tatlandırılmış marullar servis kabına alınır. Üzerine kruton ve ançuez yerleştirilir. Kağıt gibi ince ancak büyük dilimler halinde rendelenmiş parmesan peynirleri salatanın üzerine eklenir. Haşlanmış bir yumurta da dörde bölünür ve salataya ilave edilir.
4. Adım: Gelelim Sezar Salata tarifi için en can alıcı noktaya! Kühne Sezar Salata sosu, salatanın üzerine ilave edilir. Arzuya göre Kühne Dijon Hardal da ekleyebilirsiniz. Son olarak salatanın üzerine biraz karabiber serpilir ve servis edilir.

Sırrı Çıtırtısında!: Sezar Salata Neden Farklı?

Neden herkes bu salatayı seviyor? Neden dünyanın her yerinde Sezar Salata tüketiliyor? İşin sırrı, çıtırtıda saklı! Sezar Salata tarifi uygulanırken, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çıtırtı hissi! Sezar Salata içerisinde kullanılan marul ve kruton, bu çıtırtı hissini veriyor. Yani yumuşak bir yeşillik ya da sebze tüketiyormuş gibi değil, bir yemek yiyormuş gibi hissetmenizi sağlıyor. Öteki salataları yerken insanın hissettiği yemek yemiyormuş hissi, bu salatada yaşanmıyor. Sezar Salata, size gerçekten yemek yediriniz hissiyatını veriyor!

Sezar Salata tarifi için en can alıcı nokta ise hiç şüphesiz muhteşem sosu… İmza niteliğindeki bu sos, salatanın öteki yardımcı yemeklerden ayrılmasını sağlıyor. Kühne’nin Sezar Salata sosu, bu lezzeti orijinaline yakın bir şekilde tatmak isteyenler için birebirdir! İster üzerine az miktarda ekleyin, ister tüm marulları bu sos ile harmanlayın. Sos kullanımını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Kaza Eseri Doğan Şaheser: Sezar Salata’nın Hikayesi

Lezzetli ve doyurucu Sezar Salata tarifi nasıl ortaya çıktı? Malzemeler ve salata hazırlama adımlarına göz attıktan sonra, gelelim Sezar Salata’nın hikayesine… Sezar Salata, ismini kendini icat eden kişiden alıyor. Caesar Cardini, İtalya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden bir restoran sahibi. ABD’de yaşadığı yıllarda San Diego’da bir restoran açan Cardini, dizinin anlatımına gore, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamaları esnasında bu salatayı icat eder. Elde kalan mutfak malzemelerini kullanarak bir salata yapan, sonra da “Şef’in özel tarifi” diyerek müşterilerine ikram eden Cardini, salatasının bu kadar başarıya ulaşması karşısında şaşkınlığa uğramış olmalı!

Caesar Cardini’nin şef salatası kısa sürede “Caesar Salad” yani Sezar Salata olarak bilinmeye başlar. O yıllarda yeni kurulmaya başlayan Hollywood’n taze ünlüleri tarafından keyifle yenen salata, birkaç sene sonra New York’taki bir et lokantasında da yapılmaya başlayınca, bütün kitada popülerlik kazanır. Zamanla dünyaya yayılan Sezar Salata, bugün dünyanın en sevilen yemekleri arasında yer alıyor!