You are here

Hem Sağlıklı Hem Lezzetli: Nar Ekşili Kinoalı Salata Nasıl Yapılır?

Son yılların en popüler yiyecek trendlerinden bir tanesi kinoa… Tüm dünya mutfaklarında kendisine öylesine önemli bir yer edindi ki, Birleşmiş Milletler, 2013’u “Uluslararası Kinoa Yılı” ilan etmişti! Glutensiz olması, içerdiği bol protein miktarı ve lezzeti ile, kısa sürede pek çok kişinin favori besinlerinden biri oldu. Kinoa ile pilav, kısır, kek, sebze köftesi ve hatta çikolatalı bar bile elde edilebiliyor! Bu muhteşem tahılla yeni tanışanlar için bizim önerimiz hem sağlıklı hem de lezzetli bir tarifle başlanması yönünde. İşte karşınızda nar ekşili kinolalı salata tarifi!

Nar Ekşili Kinoalı Salata

Öncelikle kinoalı salata için gereken malzemelere göz atalım…

Salata için gereken malzemeler şu şekilde;

150 gram kinoa
Taze ve kurutulmuş domates
Bir adet salatalık
Birkaç dal taze fesleğen
Renkli marul
Orta boy bir narin yarısı
Orta boy bir adet kuru soğan


Sıra geldi kinoalı salata sosu için gereken malzemelere!

Kühne Nar Ekşisi
Tuz
Karabiber
Limon Suyu
Zeytinyağı


Gelelim muhteşem kinolalı salatanın tarif adımlarına!

1. Adım: Öncelikle işe kinoayı haşlamakla başlamak gerek. Kinoa bol suda yıkair ve süzülür. Derin bir tencerede, eldeki kinoa miktarının 1.5 katı kadar suyun içerisinde pişirilir. Suyunu çektiğinde pişmiş demektir. Kinolalar pistikten sonra, tıpkı pilav yaparken yapıldığı gibi, 5 ila 10 dakika kadar dinlendirilir.
2. Adım: Kinoalı salata içerisinde kullanılacak tüm sebzeler yıkanır. Domatesler ve salatalıklar soyulur, soğanlarla beraber arzu edilen boyutlarda doğranır. Renkli marullar rahatlıkla yenecek şekilde kesilir. Fesleğenler de aynı şekilde kinoalı salata içine eklenmek üzere küçültülür. Kurutulmuş domatesler de ortadan kesilip karışıma eklenir.
3. Adım: Dinlendirilen kinoa ile salata malzemeleri birleştirilir. Arzunuza göre tamamen karıştırabilir ya da kinoanın üzerine salata malzemeleri gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
4. Adım: Sıra geldi bu salatanın lezzetini katlamaya! Limon suyu, zeytinyağı ve baharatlar bir kasede harmanlanıp salataya eklenir. Ancak bitedi! Kuhne Nar Eksisi bu noktada devreye giriyor! Kinoalı salata, Kuhne Nar Eksisi ile lezzetlendirilir. Son bir dokunuş olarak salatanın üzerine nar taneleri ekleyebilirsiniz.


İşte bu kadar basit! Bu kısa adımlar sonucunda kinoalı salata hazır, tadan herkese afiyet olsun!

Mucizevi Besin Kinoa

Kinoalı salata tarifini verdiğimize göre, gelelim bu yemekten alacağınız faydalara! Son derece pratik olan kinoalı salata tarifi, benzersiz yararlarla geliyor.

- Öncelikle kinoa önemli bir protein kaynağıdır. Kinoa tohumlarının içerisinde bulunan zengin aminoasıt miktarı, vücudun protein ihtiyacını karşılayabilecek yeterliliktedir. Hayvansal gıdalarla beslenmeyenler, yoğun egzersizle kaş miktarını arttırmaya çalışanlar, sporcular ve gelişme çağındaki çocuklar için kinoa; protein alınabilecek bir besin alternatifi sunar. Günlük beslenme düzeninize katacağınız küçük bir kinoalı salata ile kendinize yeni bir protein kaynağı oluşturacaksınız.

- Bu minik tohumların içerisinde yok yok! Kinoa, magnezyum açısından da oldukça önemli bir kaynaktır. Magnezyumun faydaları ise saymakla bitmiyor! Yüksek tansiyon, magnezyumun savaştığı sağlık problemlerinden bir tanesi… Kadınların kinoa tüketmesi için bir neden daha var! Magnezyum, sancılı regl ağrılarıyla savaşmakta birebirdir. Kinoalı salata, köfte ya da kısır; bu hassas dönemlerde yemek için ideal seçenekler.

- Ve gelelim günümüzün en sık rastlanan rahatsızlıklarından gluten alerjisine… Bugün pek çok insan, gluten içerdiği için çeşitli besinlerden uzak duruyor. Bu kişilerin başında, çölyak hastalığı ile mücadele edenler geliyor. İster bir besin alerjisi yüzünden isterse yarattığı şişkinlik hissi yüzünden glutenden uzak duruyor olun; kinoa harika bir alternatif oluşturuyor.