You are here

Beyaz Sirke ile Temizlik Zamanı

Beyaz Sirke ile

Temizlik Zamanı

Mutfakta Beyaz Sirke ile Temizlik Zamanı

Doğal malzemelerle temizlik zamanı! Mutfaktaki lekelerden, mutfaktaki bir yardımcı ile kurtulmaya ne dersiniz? Mutfakta beyaz sirke ile temizlik; zahmetsiz ve etkili hijyen arayanların yeni favori yöntemi! Hangi alanlarda beyaz sirke ile temizlik yapılabilir, beyaz sirke ile temizlik püf noktaları nelerdir, bu ürünü kullanırken nelere dikkat edilmelidir? Bu sorulara yanıt bulma zamanı!

Kimyasala Alternatif: Beyaz Sirke ile Temizlik

Beyaz sirke, içerisinde şeker bulunan tarım ürünlerinden fermante edilerek elde edilir. Beyaz sirkenin içerisinde yaklaşık olarak % 5 oranında asetik asit bulunur.

Bu doğal maddenin en önemli özelliği, temizleme ve dezenfekte etmede etkili olmasıdır. Piyasadaki ekolojik temizlik malzemelerinin temel maddelerinden biri olan beyaz sirke, fazla keskin ve kalıcı olmayan bir kokuya sahiptir. Bu yönü ile de istenmeyen kokuların ortadan kaldırılması için kullanılmaktadır.

Beyaz sirkenin kireç sökücü özelliği vardır. Kireçlenen cihazlara zarar vermeden ve kireçli yüzeyleri yıpratmadan temizler.

Beyaz sirke ile temizlik, kimyasal madde içermeden hijyenik ortamlar yaratmanızı sağlar. Özellikle temizlik malzemelerine alerjisi olanlar, küçük çocuklar, evcil hayvanlar ve öteki hassas bünyeler; beyaz sirke ile temizlik yapılan eşyaları güvenle kullanabilirler.

Beyaz Sirke ile Temizlik: Mutfakta Bir Mucize!

Sebzelerin temizlenmesi ve etlerin marine edilmesi gibi pek çok alanda kullanılan beyaz sirke, mutfakta hijyen arayanların da bir numaralı yardımcısı… Mutfakta metal, ahşap ya da cam yüzeylerde ve kireçle mücadelede beyaz sirke kullanabilirsiniz.

Ahşap Eşyalarda Derinlemesine Temizlik

Mutfakta pek çok ahşap eşya kullanıyoruz. Kesme tahtası, spatula ya da kaşıklar, havan, mangal şişleri bunlardan birkaçı… Öteki maddelerin aksine, ahşapları temizlemek biraz daha zorlayıcı olabilir. Ahşabın dokulu yapısı, kimyasal temizlik malzemelerini içerisine hapsedip sağlık risklerine neden olabilir. Durulamaya çalışırken de ahşap mutfak gerecinizin yapısını bozabilirsiniz. Bütün bunlar göz önüne alındığında, ahşap mutfak eşyalarında beyaz sirke ile temizlik yöntemi kullanılabilir. Örneğin bir kesme tahtasını temizleyecekseniz, üzerine biraz karbonat serpip, bir sprey içine aktaracağınız üuhne Beyaz Sirke’yi üzerine püskürtebilirsiniz. Bu iki madde ile temizlenmeye bırakıla ahşap kesme tahtası, 10 dakika sonra bir bez veya kağıt havlu sayesinde durulanıp kullanılabilir. Bu şekilde temizlenen ahşap aletler son derece hijyenik olacak ve kimyasal temizleyici kalıntısı kalmayacak!

Kireçle Mücadelede Zararsız Bir Yardımcı

Çaydanlık ya da su ısıtıcısı gibi gündelik olarak kullanılan, yüksek sıcaklıklara ve suya maruz kalan araçlar; kolaylıkla kireçlenebilirler. Bu gibi ürünlerde meydana gelen kireçlenmeler, daha sonra bu aletleri kullanarak hazırlanan gıdaların lezzetini bozabilir. Su ısıtıcısındaki kireç, kahvenizin tadını bozar; çaydanlıktaki kireçler tavşankanı çaylara gölge düşürür… İşte bunların önüne geçmek için de beyaz sirke ile temizlik yapabilirsiniz. Bunun için şu işittiğiniz gereci, sirkeli bir su ile bir gece dinlenmeye bırakmanız gerek. Su ısıtıcısı ya da çaydanlığı, sadece çeyreği boş kalacak şekilde su ile doldurun. Daha sonra içerisindeki suyu kaynatın. Bu su kaynama noktasına ulaştıktan sonra, kalan çeyrek kısma, Kühne Beyaz Sirke ekleyin. Bu şekilde bir gece beklettiğiniz su ısıtıcısı ve çaydanlık, ertesi gün tertemiz olacaktır. Sirke kokusundan kurtulmak amacıyla, kullanmadan önce su ile çalkalamayı unutmayın.

Mutfakta beyaz sirke ile temizlik, hem daha az kimyasal kullanımı sağlar hem de daha hijyenik bir ortam sunar!

Cam Yüzeyler Beyaz Sirke ile Işıl Işıl

Mutfakta beyaz sirke ile temizlik yapabileceğiniz bir diğer alansa, cam yüzeyler ve eşyalar… Zaman içerisinde cam bardak, kupa, kase ya da tabak gibi ürünlerde meydana gelen bulanıklıklar, beyaz sirke ile temizlik yöntemi kullanılarak temizlenebilir. Kühne Beyaz Sirke’yi bir kaba koyup ısıtın, daha sonra da cam eşyalarınızı bu ısınmış şirkenin içerisinde yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Bu sürenin sonunda cam ürünler pırıl pırıl olacaktır.

Cam bardaklarda beyaz sirke ile temizlik yöntemlerinden bir tanesi de, bulaşık makinesi aracılığı ile yapılır. Daha parlak cam bardaklar elde etmek amacıyla, çalkalama aşamasında çeyrek su bardağı Kühne Beyaz Sirke’yi makinenin içerisine koyabilirsiniz. Bu da, ek bir kimyasal kullanmadan bardakları parlak hale getirecek, sizi hem gereksiz kimyasal ürün kullanımından kurtaracak hem de bu masrafı ortadan kaldıracak.

Metal Gereçlerde Doğal Parlaklık

Mutfaktaki metal malzemeleri kusursuz bir biçimde temizlemek oldukça zorlayıcı bir görev! Su lekeleri, tam olarak çıkmayan kirler, kimyasal bazlı temizleyicilerin zarar verme ihtimali… Tüm bunları aynı anda ayarlamak ve mükemmel temizliğe ulaşmak, beyaz sirke ile mümkün! Mutfaktaki metal gereçleri beyaz sirke ile temizlemek isterseniz, basit bir tarife ihtiyacınız var. Eşit miktarlarda tuz ve un; Kühne Beyaz Sirke ile macunumsu bir kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Elde edilen bu macun ile, metal malzemelerin tüm yüzeyleri ovulur. Orta sıcaklıkta bir su ile durulanır ve yumuşak bir bez ile kurulanır. Beyaz sirke ile temizlik uygulamasından sonra, mutfaktaki metal eşyalar pırıl pırıl olacak!