You are here

Hafif ve Sağlıklı: Mısırlı Salata Tarifi

Çocukluğumuzun sokak lezzetlerinden bir tanesi olan mısır, lezzetli tariflerle ile sofralara geri dönüş yapıyor. Salata yiyerek doymak isteyenler, ızgaraların yanına lezzetli bir eşlikçi arayanlar, “yeşilliklerde biraz da renk olsun” diyenler… Mısırlı salata tarifleri, tam da size göre. Hazırlaması kolay, lezzetli, doyurucu ve oldukça da sağlıklı. Sizin için birbirinden lezzetli iki adet mısırlı salata tarifi seçtik Bu salata tarifileri, yeni favorileriniz olmaya aday.

Tane Mısırlı Salata Tarifi

İlk olarak, mısırı tane tane sevenlerin damak tadına hitap edecek bir salata ile başlıyoruz. Bu salatada Kühne’nin konserve organik mısır ürününü ve nar eksisi sosunu kullandık. Bu tarifte kullanılan konserve mısır sayesinde, yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan mısırı tüm yıl boyunca sofranıza ekleyebileceksiniz. Lafı daha fazla uzatmayalım ve hemen tarife göz atalım!


Tane Mısırlı Salata Tarifi İçin Malzemeler


Öncelikle bu lezzetli mısırlı salata için gereken malzemelere göz atalım…

Kühne Konserve Organik Mısır
1 adet orta boy turp
2 adet orta boy salatalık
2 adet orta boy havuç
Yarım demet dereotu
2 çorba kaşığı zeytinyağı
Yarım taze sıkılmış limon suyu
1 çorba kaşığı Kühne nar ekşisi
Tuz ve Karabiber


Tane Mısırlı Salata Tarif Adımları

Malzemeleri sıraladığımıza göre gelelim tane mısırlı salata tarifinin yapılış adımlarına!


1. Adım: Salatamızda 300 gram kadar haşlanmış mısır kullanılacaktır. Bu nedenle öncelikle konserve mısırdan gerekli miktarı ayırarak ise başlamak gerek… Konserveden 300 gram mısır çıkartılır. Bol miktarda su ile yıkanıp süzülür.

2. Adım: Salatalıkların kabukları iyice yıkanır. Daha sonra bir bıçak ya da soyacak yardımı ile alacalı olarak soyulur. Daha sonra ince dilimler halinde yarım daireler şeklinde kesilir.

3. Adım: Turp iyice yıkanır. Üstlerindeki kök kısımları ayrılır. Daha sonra yarım daireler şeklinde kesilir.

4. Adım: Havuçlar iyice yıkanır. Kabukları soyulur. Üç kısımlarındaki fazlalıklar atılır. Daha sonra havuçlar yarım daireler şeklinde kesilir.

5. Adım: Kesilen salatalık, turp ve havuçlar; konserveden aktarılmış olan mısırlar ile birlikte harmanlanır.

6. Adım: Uygun büyüklükte ve hafifçe derin bir kabin içerisine iki çorba kaşığı sızma zeytinyağı aktarılır. üzerine Kühne’nin nar eksisi sosundan bir çorba kaşığı eklenir. Daha sonra üzerine taze sıkılmış bir limonun suyu eklenir. Arzu edilen miktarda tuz ve karabiber de ilave edilir.

7. Adım: Malzemelerin üzerine bu salata sosu eklenir. Daha sonra tüm malzemelere sosun nüfuz etmesini sağlamak adına bu birleşim iyice karıştırılır. İşte salatanız hazır!

Küçük Mısırlı “Baby Corn” Salata Tarifi

Kühne’nin mısır ürünleri arasında en çok sevilen ve en çok tercih edilenlerden bir tanesi de baby corn… İsmini mısırlarının küçüklüğünden alan bu turşu, pek çok farklı yemeği lezzetlendiren enfes bir tat! Baby corn kullanarak yapacağınız mısırlı salata tarifi, özellikle ikramlık olarak sofranızın yeni lezzeti olmaya aday.


Küçük Mısırlı “Baby Corn” Salata Tarifi İçin Malzemeler

Öncelikle bu lezzetli mısırlı salata için gereken malzemelere göz atalım…

Kühne baby corn mısır konservesi
500 gram taze ıspanak
4 çorba kaşığı zeytinyağı
10 adet cherry domates
4 dış sarımsak
Tuz ve Karabiber


Küçük Mısırlı “Baby Corn” Salata Tarif Adımları

Malzemeleri sıraladığımıza göre gelelim tane mısırlı salata tarifinin yapılış adımlarına!

1. Adım: İlk olarak ıspanaklar temizlenir. İçerisinde bol miktarda toprak kalmış olabileceği göz önüne alınarak temizlik işlemi büyük bir dikkatle yapılmalıdır.

2. Adım: Temizlenen ıspanaklar, zeytinyağı içerisinde sotelenir.

3. Adım: Soteleme işleminin ortalarına doğru, ortadan ikiye bölünmüş olan sarımsaklar eklenir. Daha sonra da yine yıkanıp yeşil kısımları çıkartıldıktan sonra ortadan ikiye bölünen domatesler ilave edilir. Son eklemeler yapıldıkta sonra soteleme tenceresi iki dakika daha ocakta bırakılmalıdır.

4. Adım: Ocağın altı kapatıldıktan sonra ıspanağın üzerine damak tadınıza uygun olacak miktarda tuz ve karabiber eklenir.

5. Adım: Baharatlarla harmanlanan ıspanak servis tabağına alınır. Daha sonra, Kühne’nin baby corn mısır konservesinden altı ya da yedi adet bebek mısır ıspanakların üzerine eklenir. İşte salatanız hazır!


Mısır kullanarak yaratabileceğiniz harika salata tariflerinden iki tanesi bu şekildeydi. Herkese şimdiden afiyet olsun!