You are here

Lezzet Durağı: Ankara

Kühne Hardal Ankara’da! Birbirinden lezzetli sofralara konuk olan Kühne Hardal, Ankara’nın en sevilen yemekleriyle buluştu. Tunalı’dan Çubuk’a ilçe ilçe gezen Kühne Hardal’ı, Beypazarı kurusunun yanında da Çubuk turşusunun yanında da gördük. Ankara döneri mi? İşte en çok ona yakıştı. Yine de gençlerin favorimiz kuru köfte oldu. Anne ellerinde yoğurulan, yanında patates kızartması olmasıyla sofralarda yerini alan kuru köfte, bu kez Kühne Hardal’la objektiflere yansıdı. Kuru köfte, patates ve hardalı bir arada denemeye hazır mısınız?

Peyniri kıskandırdı…

Ankara simidi de konuk olmadan ayrılması olmazdı. Sıcak, gevrek ve kavrulmuş tadıyla benzersiz olan Ankara simidine Kühne Hardal ne kadar da yakıştı. Ankara simidinin olmazsa olmazı peyniri bile kıskandırdı desek abartmış olmayız. Beypazarı kurusunu da unutmamalı! Kuru ve çay ikilisine, Kühne Hardal da katıldı. Ortaya unutulamayacak bir lezzet çıktı. Farklı tatların deneyimlenmesi için şehir şehir dolaşan Kühne Hardal, Ankaralılardan tam not almayı başardı.

Lezzet Durağı: Adana

Kühne Hardal şehir şehir dolaşır da Adana’ya uğramaz olur mu? Kültürel mirasları, sıcak kanlı insanları ve dört bir yanından yükselen kebap kokularıyla Adana’yı keşfe çıkan Kühne Hardal, birbirinden lezzetli yemeklerin yanında yer aldı. Ama en çok kebaba yakıştı. Damak tadına bir hayli güvenen Adanalılar, Kühne hardala resmen bayıldı! Acıyı sevmeleri de bu konuda etkili oldu elbette. Ama acılı hardalla iyi giden yalnızca kebap değil. İçli köftenin yanında deneyenlerin de beğenisini kazandı. Soğanla kavrulmuş kıyma, bulgur ve baharat, Kühne Hardal’la bambaşka bir hal aldı.

Lahmacuna da yakıştı!

Adana’nın meşhur lezzetlerinden biri de lahmacun… Antep lahmacunu kadar büyük, Tarsus lahmacunu kadar küçük olmayan, orta boylu hali, lezzetli harcı ve buram buram kokusuyla lahmacuna, Kühne Hardal fazlasıyla yakıştı. Adana böreğinin yanında deneyenler de bu deneyimlerimden memnun kaldı. Hayal edilemeyecek lezzetlerin ortaya çıkmasına olanak sağlayan Kühne Hardal, Adana’nın olmazsa olmazı mezeleriyle de kusursuz bir uyum yakaladı.

Lezzet Durağı: Trabzon

Türkiye’nin her yerini karış karış gezmek için yola çıkan Kühne Hardal lezzet duraklarından ham krallığında Trabzon’daydı. Burada buluştuğu ilk lezzet, Akçaabat köftesi oldu. Usta ellerde yoğurulan, sarımsakla taçlandırılan bu dillere destan köfteler, taneli Kühne Hardal’la lezzetine lezzet kattı. Trabzon’un meşhur pancarı olan karalahana sarmasının yanına da yakıştı. Satır kıymasından yapılan iç harcıyla beğeni kazanan, yoğurtla birlikte tüketildiğinde unutulamayan bir tada sahip olan karalahana sarması, Kühne Hardal’la birlikte lezzetine lezzet kattı.

Pidenin yanına bu kadar yakışabileceğini kim tahmin edebilirdi?

Trabzon denince akla ilk gelen şeylerden biri de pidesidir. Mayalı hamurla yapılan, tereyağı ve köy peyniri ile yıldızlaşan Trabzon pidesi, üzerine kırılan yumurtayla birlikte tam bir sanat eserine dönüşmüyor mu? Onu bir de Kühne Hardal’la düşünün. Yemeğe bile kıyamayacaksınız! Trabzon’un en özel tatlarıyla bir araya gelen, ortaya efsane lezzetler çıkaran Kühne Hardal’ın lezzet duraklarını takip etmeye devam edin!