You are here

Kış Aylarında Bağışıklığı Güçlendirecek Besinler

Kaldırımlarda kar birikintileri, çatılardan sarkan buz parçaları, uzun geceler ve güneşe hasret günler… Kış ayları bir yandan eğlenceli; ailenize ve dostlarınıza vakit ayırmak, ilişkilerinizi sağlamlaştırmak için daha çok fırsatınız var. Bir yandan da dikkatli olmak gerek! Soğuk hava bünyeleri zayıflatıyor, hastalık kol geziyor. Kış aylarında hastalıktan yatağa serilip kalmamaya özen göstermek gerek. Yılın bu soğuk zamanında bağışıklık sistemini güçlendirmek aslında çok kolay. Üstelik bunu tamamen doğal yöntemlerle yapmak mümkün!

Soğuk Algınlığına Koruma Kalkanı: C Vitamini

Çoğu kişi C vitamini şifayı kaptıktan sonra alıyor. Oysaki C vitamini aslında üst solunum yolları rahat-sızlıklarına karşı bir koruma kalkanı. Dolayısıyla hasta olmadan önce almak gerek. Üstelik kış ayların-da C vitamini içeren meyve ve sebzeler bulmak çok kolay. Portakal, mandalina ve greyfurt gibi mey-veleri beslenme düzeninize ekleyerek günlük C vitamini ihtiyatınızı karşılayabilirsiniz. Bu lezzetli meyvelerin yanı sıra limon da güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Bol limonlu ve Kühne’nin salata sosları ile harmanlanmış nefis salatalar; hem C vitamini ihtiyatınızı karşılar, hem de lif tüketiminizi kolaylaştı-rır.

Hem Çayda Hem Kurabiyede: Zencefil

Ülkemiz mutfağına biraz yabancı bir ürün aslında zencefil. Ancak hastalıklarla savaşmak için ideal bir yardımcı. Soğuk algınlığı, nezle, grip, öksürük gibi çeşitli rahatsızlıklarda zencefil doğal yoldan size yardım edecektir. Meyve ya da bitki çaylarının içerisinde birkaç dilim zencefil ekleyebilir, ya da bal ve tarçın ile birleştirerek kendi özgün çayınızı oluşturabilirsiniz. Zencefil aynı zamanda hamur işlerine de yakışır. İncecik bisküvi kurabiyelerde, yumuşak keklerde onu deneyebilirsiniz.

Doğal Antibiyotik: Sarımsak

Vampirlerin ondan korkmasına aldırmayın. Sarımsak aslında kış aylarında bağışıklık sistemini güçlen-direcek besinler listesinin vazgeçilmezlerinden bir tanesi. Tansiyonun düzenlenmesinde ve damar sağ-lığının korunmasında da etkin bir ürün olan sarımsak, sizi hastalıklardan koruyacak! Peki, sarımsak nasıl tüketilmeli? Elbette yemeklerinizin içerisine, ya da hazırladığınız meze veya yoğurda katarak sarımsak yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Kühne’nin Türk tipi turşu çeşitleri içerisinde de sarımsak bu-labilir, bu mucizevi sebzenin sağlık faydaları kadar lezzetine de varabilirsiniz!

Her Sabah Birkaç Tane: Badem

Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirecek vitaminlerden başlangıçta bahsetmiştik. Ancak C vi-tamini tek başına sınırlı bir etkiye sahip. Yanına bir de E vitamini eklemek gerek ki, kışın hiç hasta olmayalım! Yağda çözünen E vitamini, badem aracılığı ile faydasını göstermektedir. Her sabah kahval-tınıza ekleyeceğiniz birkaç tane badem, gün boyu size enerji verecek ve sizi hastalıklara karşı koruya-caktır. Dilerseniz bademleri yoğurt içerisinde ara öğün olarak da tüketebilir, hem probiyotik hem vita-min açısından vücudunuzu besleyebilirsiniz.

Koyu Yeşil Yapraklardan Gelen Sağlık: Ispanak

Yılın soğuk aylarında manav tezgahlarında en sık gördüğümüz renk koyu yeşil oluyor. Demir ve K vitamini deposu köyü yeşil yapraklı sebzeler, bu aylarda beslenme düzeninizin vazgeçilmezi olmalı! Özellikle lahana, pırasa ve ıspanak bu noktada ön plana çıkıyor. Bu sebzeleri ister haşlayın, ister ten-cere yemeği olarak yapın, isterseniz blenderdan geçirip smoothie içerisine ekleyin! Küçük bir hatırlat-ma: koyu yedik yapraklı sebzeler, özellikle ıspanak ve semizotunun yemeklik olarak hazırlanmadan önce iyice temizlenmesi gerekir. Bunun için Kühne’nin sirkelerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde tüm sebzeleriniz katkı maddelerinden arınır.

Biraz Da Bardakta Yeşil: Yeşil Çay

Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerden bir tanesi de yeşil caydır. Faydaları say-makla bitmeyen yeşil çay, pek çok hastalığa iyi geldiği gibi kış aylarındaki yaygın soğuk algınlığı ra-hatsızlıklarına da iyi geliyor. Her gün bir bardak yeşil çay içmek, hem kafein alımınızı dengelemenize yardımcı olacaktır, hem de bünyenizi kuvvetlendirecektir. Her ne kadar pratik bir alternatif olsa da, poşette satılan yeşil çaylar yerine, aktarlardaki tomurcuk çayları tercih ederseniz, daha lezzetli çaylar demleyebilirsiniz.

Hasta Menüsünün Vazgeçilmezi: Tavuk Suyuna Çorba

Kimi zaman saklanabilirsiniz, ama kaçamazsınız! Tüm önlemleri aldınız, ancak hastalık geldi ve yaka-nıza yapıştı. Şimdi sizi hemen ayağa kaldıracak önlemlere bakmak lazım. Hasta menülerinin vazgeçil-mez çorbası neden tavuk suyunadır, düşündünüz mü? Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, içerdik-leri B-6 vitamini ile sizi hem hastalıklara karşı korurlar, hem de hastalanınca ayağa kaldırırlar. Eğer çorbadan daha doyurucu bir şey arıyorsanız, tavuklu yemekleri de değerlendirebilirsiniz. Kühne’nin Gürme Soslar serisinden Indian Curry ve Cranberry BBQ sosları ile lezzetlendirilmiş tavuk yemekleri, hastalık menüsünü bir ziyafete dönüştürebilir.

Kış aylarında bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için bu öneriler işinize yarayacaktır. Ancak unutmayın ki en önemlisi dört mevsim boyunca sağlıklı bir hayat tarzına sahip olmaktır. Sigaradan uzak durmak, alkolü dozunda tüketmek ve düzenli egzersiz yapmak ile her mevsim kendinizi en iyi şekilde hissedebilirsiniz.