You are here

Hiç Bilmediğiniz Sirke Kullanım Alanları

Hiç Bilmediğiniz

Sirke Kullanım Alanları

Mutfaklarımızdaki başköşenin sahibi sirke… Yemeklere lezzet katan, tazeliğini korumasını sağlayan, aynı zamanda hijyen sağlamak için kullanılan sirke, temizlik unsuru olarak da favorimiz. Mucizelerini saymakla bitiremeyeceğimiz sirkenin kullanım alanları bir hayli fazla. Gelin bunlara hep birlikte bakalım:
Yabani otlardan kurtulmanıza olanak sağlar.

Bahçe ve bitkilerle ilgilenmeyi seviyorsanız, sık sık yaşadığınız problemlerden biri de yabani otlardır. Bahçenizde çıkan bu istenmeyen otlardan kurtulmak için onları kesmekle uğraşmanıza ya da herhangi bir kimyasal kullanmanıza gerek yok. Üzerine bir çay bardağı kadar sirkeli su dökerek yabani otlardan kurtulabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken toprağın zarar görmesini de önlemiş olursunuz.Çiçeklerinizin tazelenmesini sağlar.

Saksı çiçeklerini seviyor ve evinizde ya da bahçenizde bulunduruyorsanız, mevsim geçişlerinde tazelenmesini sağlamak için sirke kullanabilirsiniz. İki yemek kaşığı Kühne elma sirkesi ile bir çay kaşığı kadar şekeri karıştırın ve çiçek tiplerine dökün. Kısa süre içerisinde çiçeklerinizdeki canlanmayı göreceksiniz.Dezenfekte unsurudur.

Yaşam alanlarınızın temizliğini sağlarken de elma sirkesinden faydalanabilirsiniz. Kimyasal içeriğe sahip deterjanları kullanmanıza gerek yok. Bir bardak sirke içerisine bir paket karbonat ekleyin ve kullanmaya başlayın. Özellikle lavaboların ve fayansların temizliğinde sirke kullanabilirsiniz. Hemen durulamak yerine birkaç saat bu şekilde bekletmeniz daha etkili olmasını sağlayacaktır.Saçı kepekten arındırır.

Sirke saç derisi üzerinde de etkilidir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyu içerisine bir iki kaşık elma sirkesi ekleyin. Saçlarınızı bu suyla kurulamaya başladığınızda, saç derisi problemlerinden kurtulduğunuzu göreceksiniz. Kepek probleminin tarihe karışması için bunu düzenli olarak uygulamaya dikkat etmelisiniz.Mükemmel bir cilt temizleyicidir.

Elma sirkesi temizleyici bir tonik olarak da kullanılabilir. Sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmak için kozmetik ürünleri kullanmanıza gerek yok. Yapmanız gereken tek şey bir pamuğa birkaç damla elma sirkesi damlatmak ve cildinize uygulamak. Sirkeyi cildinize uyguladıktan sonra nemlendirici kullanmayı ihmal etmemenizi de öneririz.Boğaz ağrısına iyi gelir.

Kış aylarında sık sık boğaz ağrısı yaşıyorsanız, sirke sizin için bir kurtarıcı olabilir. Bir bardak ılık suyun içerisine birkaç damla sirke damlatın ve gargara yapın. Gün içerisinde 2-3 defa uygulamaya özen gösterin. Kısa süre içerisinde boğaz ağrısından kurtulduğunuzu göreceksiniz.Dişlerin beyazlamasını sağlar.

Dişlerinizin beyazlamasını istiyorsanız, iki ölçek elma sirkesi içerisinde bir ölçek karbonat ekleyin ve suyla seyrelttikten sonra gargara yapın. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde dişlerinizdeki beyazlamayı fark edeceksiniz.Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enerji verir.

Kühne elma sirkesi A, B ve E vitaminleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Magnezyum, kalsiyum ve demir bakımından da baskın olması bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Yani elma sirkesini düzenli olarak tüketmeye özen gösterdiğinizde hastalıklara karşı daha dirençli hale gelebilir ve güne daha enerjik başlayabilirsiniz.