You are here

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi, bütün mutfaklarda bulunan, evlerin vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesidir. Aromatik kokusu ve sebzeleri kirlerden arındırma özellikleri ile sevilerek kullanılan sos türevlerinden olarak kabul edilir. Elma sirkesi, aslında sadece mutfakta değil, evin ve yaşamın pek çok alanında kullanabileceğiniz bir ürün… Elma sirkesinin faydaları ile ilgili pratik noktaları sizler için derledik!

Mutfaktaki Gizli Hazine!

Hemen şimdi yerinizden kalkıp evin mutfağına gitseniz, erzakların ya da sosların durduğu dolabı açsanız, bulmanızın garanti olduğu ürünlerden bir tanesi elma sirkesi olacaktır. Bir gün bir nedenle herkesin aldığı ancak pek çok kişinin sebze ve meyveleri temizlemek ya da saklanması gereken yiyeceklerin raf ömrünü uzatmak dışında pek fazla alanda kullanmadığı bir üründür. Çeşitli pratik önerileri takip ederek elma sirkesini evin farklı alanlarında kullanabilirsiniz. Elma sirkesinin faydaları konusunda geçmeden önce, mutfakta gizli bu hazineyi daha yakından tanıyalım.

Elma Sirkesinin Yapısı

İlk olarak elma sirkesinin kimyasal özelliklerine bakacağız. Elma sirkesinin içerisinde üç temel madde bulunmaktadır: elma, su ve maya. Elma sirkesi, gıda endüstrisinde sıkça kullanılan maddelerden bir tanesidir. Salata sosları, marine edilmiş yiyecekler, gıda koruyucular ve kimi turşular bu sıvıyı içermektedir.

Elma sirkesinde kullanılan elmalar, dalından taze toplanmış meyvelerin ezilip sıkılarak suyunun çıkartılması ile kullanılır. Bu elma suyunda bir alkollü fermantasyon başlatabilmek için, yararlı bakteriler ve mayalar bu suyun içine eklenir. Bu şekilde sağlanan ilk fermantasyon sürecinden sonra, alkol asetik asit oluşturucu bakteriler eklenerek hazırlanan sıvı sirke haline getirilir.

Elma sirkesinin tek başına bir besin değeri yoktur. Ancak bu ifade sizi yanıltmasın! Bu durum, elma sirkesinin faydaları üzerinde hiçbir etki yapmaz. Aksine, bol su ve fermante edilmiş sıvı ile oldukça kullanışlıdır. Üstelik az da olsa potasyum içermektedir.

Elma Sirkesinin Faydaları

Mucizevi ürünümüze mikroskop altında baktığımıza göre, gelelim faydalarına…

Mikroplarla Savaşır

Elma sirkesi, bakteriler de dahil pek çok patojeni öldürebilmektedir. Geleneksel tıpta elma sirkesi tırnak mantarını, bitleri, siğilleri ve kulak enfeksiyonlarını temizlemek ve dezenfekte etmek için kullanılır. Ayrıca yiyecekler üzerinde biriken ve insan sağlığına zarar veren E. coli gibi bakterilerin gıdalarda büyümesine engel olur.

Elma sirkesinin faydaları arasında sivilceler ile savaşması da yer almaktadır. Bakteri kaynaklı yani üst yüzeyde oluşan sivilcelerin ortadan kaldırılması için elma sirkesinin oldukça yararlı olduğu düşünülmektedir. Yine de hatırlatalım, bu konuda bilimsel bir araştırma bulunmamakta. Kimi hassas ciltlerde elma sirkesi iritasyona neden olabilir. O nedenle ufak bir yerde denemek ve ciddi sivilce problemlerinde doktora danışmak en iyisi olacaktır.

Kan Şekerini Düzenler

Elma sirkesinin faydaları arasında en çok ön plana çıkan özellik, kan şekeri üzerindeki düzenleyici etkisidir. Özellikle Tıp II diyabet hastalarında, yani insülin direnci ya da insülin üretememesi nedeniyle yüksek kan şekeri seviyeleri problemleri yaşayan insanlarda etkili çözümler vermiştir. Sadece diyabet gibi ağır vakalara değil. Kan şekeri seviyelerini normal aralıkta tutmak isteyen tüm insanlarda, elma sirkesi faydalı sonuçlar ortaya koymuştur.

Kan şekerini düzenlemek için yemeklerden önce su ile karıştırılmış dört kaşık elma sirkesi tüketmek, yeterli olacaktır. Eğer kan şekerinizi düzenlemek için bir ilaç alıyorsanız, elma sirkesini günlük beslenme alışkanlıklarınıza dahil etmeden önce doktorunuza danışın.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bu sefer uyarıyı baştan yapalım! Hiçbir besin, ne kadar doğal olursa olsun, tek başına kilo verme konusunda mucizeler yaratmaz. Yine de bu yolculukta sizde yardımcı olabilir. Elma sirkesinin faydaları arasında da, kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır.

Bu faydanın etkilerini görebilmek için, elma sirkesini doğru yiyeceklerle eşleştirmek gerekmektedir. Örneğimiz, yüksek karbonhidratlı yemeklerden gelsin. Karbonhidrat oranı yüksek bir yemeğin başına oturmadan önce, sulandırılmış elma sirkesi içmek, doygunluk hissine daha çabuk ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu durumun etkileri, üç ila dört ayda ve düzenli bir diyet programına destek olarak uygulandığında ortaya çıkar.

Kalp Sağlığına Destek Verir

Dünyadaki en yaygın erken ölüm nedeninin. kalp hastalığı olduğunu biliyor muydunuz? Kimi insanların kalp hastalığına daha yatkın olmasının nedeni ise, yüksek kolesteroldür. Kolestrol ve trigliserit üzerinde düzenleyici etkisi olan elma sirkesi, bu tarz bir risk altında olanlara yardımcı olabilecek bir maddedir. Salata soslarına katacağınız elma sirkesi, kolestrol kontrolüne destek olacaktır. Elma sirkesi, insülin duyarlılığını artırabilir ve diyabetle savaşmaya yardımcı olabilir. Bu faktörler bu nedenle kalp hastalığı riskini azaltmalıdır.