You are here

Elma Sirkesinin Bilmediğiniz Faydaları

Elma Sirkesinin

Bilmediğiniz Faydaları

Sirke kullanımı son dönemlerde sağlık kürlerinden temizliğe kadar oldukça yaygınlaşıyor. Özellikle doğadan gelen, sağlıklı, koruyucu içermeyen, kimyasal bulunmayan formüllerin çok popüler olduğu günümüzde sirkenin sunduğu faydalar dikkat çekmeyi başarıyor. Elma sirkesinin son zamanlarda popüler olsa da aslında faydaları yüzyıllardır bilinmektedir. Kan şekerini kontrol altında tutan, kilo kaybına neden olan, yara izlerinin görüntüsünü iyileştiren elma sirkesi az kalorisi ve faydaları ile günlük beslenmenizde birkaç tatlı kaşığı bile tükettiğiniz zaman sağlığınızı değiştirecek özel bir lezzet.

Kan Şekerini Düzenler

Elma sirkesi kullandığınız zamanlar kan şekeri seviyesinin düştüğünü görebilirsiniz. Elma sirkesi insülin duyarlılığını arttırabilir. Yüksek insülin düzeyinin vücutta sürekli hale gelmesi insülin direncine ve sonrasında ise tip 2 diyabete neden olur. Yapılan araştırmalara göre elma sirkesi kullanan insülin direnci veya tip 2 diyabeti olan kişilerin, sirke kullanımından sonra insülin hassasiyetinin %34 arttığı ortaya çıkmıştır. Kan şekeri seviyesini sabit tutmak için sirke kullanabileceğiniz gibi düzenli sirke kullanımının yanı sıra lif ve protein ağırlıklı beslenip düzenli spor yaparak kan şekeri seviyesini düşürebilirsiniz.

Kilo Vermekte Zorlananlara Çözüm

Düzenli olarak tüketilen elma sirkesinin kilo kaybını hızlandırdığı bilinmektedir. Beslenme düzeni ve fiziksel aktivitesi aynı kalmak şartıyla günde 2 çorba kaşığı elma sirkesi tüketen kişilerin 12 haftada 4 kilo verdiği gözlemlenmiştir. Elma sirkesinin tokluk hissini arttırdığı ve bu sayede günde 275 kaloriye kadar toplam kalori alımını azalttığı düşünülmektedir. Eğer elma sirkesi tüketimini ve düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra fiziksel aktivite ile desteklerseniz oldukça başarılı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Kolesterolün Düşmanı

Kolesterol özellikle ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olan; arterlerde biriken ve onları daraltıp sertleştiren yağ türevi bir maddedir. Yüksek kolesterol kalbe baskı yapar ve uzun vadede kalp sağlığını tehlikeye atan sorunlar ortaya çıkar. Elma sirkesi kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığınızı korur. Kolesterolü hızlı bir şekilde düşürmek istediğiniz zaman sağlıklı yağların olduğu besinler tüketmenin yanı sıra karbonhidratı en aza indirim her gün bir çorba kaşığı elma sirkesi tüketin. Kısa sürede kolesterol düzeyinizin istediğiniz seviyeye geldiğini göreceksiniz.

Cildinizin Dostu

Elma sirkesi içeriğinde asetik asit, laktik asit, süksinik asit ve sitrik asit içerir. Bu spesifik bileşenlerin tamamı akneye neden olan bakterilerin büyümesine ve gelişmesine engel olur. Bu bileşenler aynı zamanda skarlaşmayı da azaltır. Yara izlerinin tedavisinde oldukça etkili olan elma sirkesi, bakteriye bağlı sivilce oluşumunu da engeller. Probiyotik gıdalar ve cilt maskeleri ile kullanıldığı zaman oldukça etkili sonuçlar almanıza yardımcı olan elma sirkesinin cilt mucizelerinden de mutlaka yararlanmalısınız.

Kan Basıncını Düşürür

Yüksek tansiyon kalp rahatsızları açısından oldukça büyük bir risk unsurudur. Kalbi daha çok çalışmaya zorlaya yüksek tansiyon, zamanla kalp kasının zayıflamasına ve bozulmasına neden olur. Elma sirkesi kan basıncını düzenleyerek kalbin daha sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olur. Kan basıncını düşürmek için magnezyum ve potasyum alımını arttırmak, lifli gıda tüketmek, tuz ve işlenmiş gıdaları beslenme rutininden çıkarmak da elma sirkesinin etkisinin daha net bir şekilde ortaya çıkmasında etkilidir.

Mide Dostu

Mide ve asit reflü olarak bilinen ve mide ekşimesi, geğirme, mide bulantısı gibi semptomlara neden olan rahatsızlığın tedavisinde elma sirkesinin etkisi çok önemlidir. Elma sirkesinin tüketimi sindirim sistemine daha fazla asit ekleyerek asit reflü semptomlarının azalmasını sağlar. Bir su bardağı su ile iki yemek kaşığı sirkeyi seyreltip yemeklerden önce içerseniz asit reflü belirtilerini azaltırsınız. Elma sirkesi tüketirken bir yandan reflü diyetini uygulamak hastalığın tüm olumsuzluklarından kurtulmanıza yardımcı olur.

Güzelliğin Sırrı

Elma sirkesi doğal bir güzellik malzemesi olarak saçınıza, cildinize ve gözeneklerinize iyi gelecek. Saçınızı yıkarken son durulama suyuna ekleyeceğiniz bir miktar elma sirkesi ile saçlarınızın ışıldamasını sağlayabilirsiniz. Duştan çıktıktan sonra koltuk altlarınıza süreceğiniz elma sirkesi anti bakteriyel özelliği ile kötü kokuların oluşmasına engel olur. Ağız kokusunu yok etmek için elma sirkesi ile gargara yapabilirsiniz. Yüzünüzü temizlerken tonik olarak da tercih edebileceğiniz elma sirkesi vücudunuzdaki varisli bölgelere düzenli masaj ile uygulandığı zaman bölgenin dinlenmesini ve varisli görünümün ortadan kalkmasına yardımcı olur.