You are here

Beyaz Sirke ile Temizlik Nasıl Yapılmalı? Evin Hangi Alanlarında Kullanılmalı?

Titiz insanlar çok iyi bilirler: temizlikte kullanılan en iyi yardımcılar, en doğal olanlardır. Profesyonellerce hazırlanmış kimyasalların etkin temizlik gücüne gündelik hayatta hepimiz ihtiyac duyuyoruz. Fakat kimi zaman evde basit bir malzeme ile çok daha tatmin edici bir temizliğe imza atabiliyoruz. Bu şekilde kullanılan malzemelerden bir tanesi de beyaz sirkedir! Beyaz sirke ile temizlik, evde doğal ve kapsamlı bir temizliğe imza atmak mümkün!

Beyaz Sirke Nedir?

Beyaz sirke ile temizlik nasıl yapılır sorusuna cevap bulmadan önce, bakalım bu etkili temizlik maddesinin özünde neler var… Beyaz sirke, su gibi saydam sıvı bir maddedir. Özünde şeker bulunan tarım ürünlerinin fermantasyonu ile elde edilir. Kimyasal birleşim olarak %5 oranında asetik asit içermektedir. Tamamen doğaldır. Bu nedenle de cevreye zarar vermez. Beyaz sirke ile temizlik yaparken dezenfekte eder, koku giderir, kireç çözer ve doğal bir şekilde temizlersiniz. Kısacası öteki temizlik malzemelerinin yapabildiği her şeyi, daha çevreci bir şekilde gerçekleştirir.

Beyaz Sirke ile Temizlik Nasıl Yapılır?

Beyaz sirke nedir sorusuna kısaca cevap verdikten sonra, gelelim bu mucizevi ürünün temizlikte kullanım alanlarına… Beyaz sirke ile temizlik; bulaşık, çamaşır, yüzey ve kireçlenme gibi farklı alanlarda yapılabilmektedir.

Lekesiz Bulaşıklar için Beyaz Sirke Mucizesi

- Özenle seçtiğiniz cam bardaklara ilk günkü parlaklığını beyaz sirke ile geri kazandırabilirsiniz. Temizlemek istediğiniz bardakları içine alçak bir kaba, ılık şu doldurun. Bu kabin içerisine, bardaklarınızdaki leke yoğunluğuna göre birkaç kaşık Kühne Beyaz Sirke ekleyin. Üzerlerinde oluşan bulanıklık kaybolacaktır. Merak etmeyin, kokusuzdur!
- Beyaz sirke ile temizlik alışkanlığı kazandıktan sonra, bardaklarınız eskimeden de bu maddeyi gündelik temizlik rutininize dahil edebilirsiniz. Bulaşık makinasının çalkalama devresinde, çeyrek bardak Kühne Beyaz Sirke, bardaklarınızı parlatacaktır.

Daha Temiz ve Mis Kokulu Çamaşırlar için Beyaz Sirke

- En sevdiğiniz gömleğe damlayan kahve, bembeyaz kazada bulaşan çikolata, pantolonun en olmadık yerinde salça izi… Tüm bunlar aslında kimyasal temizlik malzemeleri ile çıkarılabilir, ancak o sevdiğiniz ürünlerin rengini toptan kaybetme pahasına! Çamaşırlarda beyaz sirke ile temizlik, hem renkleri korur hem de lekeleri çıkarır.
- Mangalın başında oturdunuz, sigara içilen bir ortamda bulundunuz ya da kızartma yaparken güzel hırkanızı sandalyenin omzunda unuttunuz… Kokuyu çıkarmak için üzerine parfüm boca etmenize ya da kimyasal yumuşatıcılara başvurmanıza gerek yok. Kühne Beyaz Sirke’den bir su bardağı kadarını yumuşatıcı gözüne koyarak bu sorunu doğal bir şekilde çözebilirsiniz.
- Çamaşırlarda beyaz sirke ile temizlik avantajları sadece bunlarla sınırlı değil. Kıyafetlerdeki evcil hayvan tüylerini arındırmak, koltuk altı lekelerini yok etmek ve çamaşırlarını deterjan kalıntılarından kurtarmak için beyaz sirke ideal bir yardımcıdır.

Beyaz Sirke ile Kolay Yüzey Temizliği

- Bulaşıklarda beyaz sirke ile temizlik detaylarına bakarken, bu maddenin cam yüzeylerde ne kadar etkili olduğunu belirtmiştik. Kühne Beyaz Sirke ile evdeki cam yüzeylere de lekesiz temizlik yapabilirsiniz. Bir ölçü şirkeye üç ölçü şu şekilde bir oranla hazırladığınız seyreltilmiş karışımı; sehpa, pencere, vitrin cami ve aynalarda kullanabilirsiniz.
- Klimalar ve hava nemlendiriciler, mikropların sinsice yuva yaptığı en popüler yüzeylerdir. Aynı karışımı bu cihazların filtrelerini temizlemekte de kullanabilirsiniz. Üstelik kokusuzdur, böylece temizlik sonrası cihaz çalıştığında eve deterjan kokusu dolmamış olur.

Kirece Karşı Beyaz Sirke ile Temizlik

Beyaz sirkenin en önemli özelliklerinden bir tanesi, kireci yok etmesidir. Şimdi kireçten en çok muzdarip olduğunuz tüm alanları düşünün… İşte hemen hepsinde beyaz sirke ile temizlik yapabilirsiniz!

- Bulaşık makinesi ve çamaşır makinesinin iç kısımlarındaki kireçlenmeye karşı, Kühne Beyaz sirke ile temizlik etkili bir çözüm olacaktır.
- Evdeki paslı makas, hem kullanışsız hem de tehlikeli! Beyaz sirke bu duruma kolaylıkla çözüm oluşturabilir. Makası içine daldırıp bir süre bırakmanız yeterlidir.
- En sevdiğiniz tişörtü özene bezene ütülerken, ütüden sizin pas lekesi onu giyilmez hale mi getirdi? Ütünüzün içi kireçlenmiş olabilir. Kozum yine beyaz şirkede gizli! Şu fışkırtma haznesine biraz beyaz sirke koyun, ve körece elveda diyin. İçini bir süre beklettikten sonra tamamen boşaltmayı unutmayın.