You are here

Evde Yapabileceğiniz 5 Farklı Soslu Mısır Tarifi

Evde Yapabileceğiniz

5 Farklı Soslu Mısır Tarifi

Evde Yapabileceğiniz 5 Farklı Soslu Mısır Tarifi

Mısır, en lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklardan bir tanesi! Tuzlu tuzlu patlamış mısır; salatanın içinde lezzetli mısır taneleri ya da patates, bezelye ve havuç ile uyumlu garnitür mısır… Onu her hali ile sevi-yoruz! Tane mısır aynı zamanda farklı soslarla harmanlanıp soslu mısır olarak da tüketilebiliyor. Birbi-rinden nefis soslu mısır tarifleri ile, bu gurme lezzeti evinize taşıyabilirsiniz!

1. Hindistan’a Yolculuk: Köri Soslu Mısır

Hint mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Köri Sosu ile, lezzetli soslu mısır tarifleri yarat-mak çok kolay! İhtiyacınız olan tek şey biraz Köri. Körinin hafif baharatlı yapısı, mısıra çok yakışa-cak. Bu tarif için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde: Kühne Organik Mısır Konservesi, Kühne Köri Sosu, tuz, karabiber. Öncelikle mısırları haşlamanız gerekmekte. Bunun için en iyisi, düdüklü tencere kullanmak olacaktır. Mısırları haşladıktan sonra, taneleri kocandan ayırmak gerekir. Hemen ardından da köri sosu ile harmanlayabilirsiniz. arzuya göre eklenen tuz ve karabiber bu yemeği çok daha lezzetli bir hale getirecektir. Köri soslu mısır, özellikle beyaz etin yanına çok yakışan bir garnitür seçeceğidir.

2. Peynir Aşkına!: Parmesanlı ve Barbekü Soslu Mısır

Soslu mısır yaparken deneyebileceğiniz farklı tariflerden bir tanesi de barbekü sos! Kühne’nin “Gur-me Soslar” serisinden barbekü sos, pek çok farklı yiyecekte olduğu gibi mısırda da lezzetli sonuçlar verir. Üstelik üzerine eklenen parmesan da lezzetini iki kart arttıracaktır. Kühne Organik Mısır Kon-servesi’nden porsiyon miktarını göz önüne alarak yararlanacağız. Konserveden çıkan mısırları iyice sudan geçirdiğinden emin olmakta yarar var. Daha sonra bu mısırları barbekü sosu ile harmanlanır ve üzerine rendelenmiş parmesan peyniri eklenir. Bu şekilde hazırlanan sos, peynir eriyene kadar fırında bekletilir. Peynir parçaları uzadıkça, soslu mısır keyfi de uzayacak!

3. Hafif Tatlı Sevenlere: Nar Ekşisi Soslu Mısır

Soslu mısır öle yapılan tarifler sadece tuzlu olacak diye bir kural yok! Soslu mısır aynı zamanda tatlı bir atıştırmalık olarak da tüketilebilir. Eğer soslu mısır içerisinde biraz tatlı bir lezzet arıyorsanız, bu tarif tam size göre! Kühne’nin nar ekşisi sosu, mısıra benzersiz bir tat katıyor. Bu tarif için biraz nar ekşisi, bir çay kaşığı kadar esmer toz şeker ve üç yemek kaşığı kadar tereyağına ihtiyaç var. Öncelikle Kühne Organik Mısır Konservesi içerisinden çıkartılan mısırları tereyağında biraz çevrilir. Bu esnada üzerine esmer toz şeker ilave edilir. Hafif karamelize olan mısırlar, afiyetle yenir! Bu soslu mısır, özel-likle film gecelerinin en sevilen lezzetlerinden biri olmaya aday.

4. Kalori Hesabı Yapanları Da Düsündük: Light Yoğurt Soslu Mısır

Mısır, kalorisi en düşük atıştırmalıklardan bir tanesi… Tabii ki nasıl hazırladığınıza bağlı olarak bu durum değişebiliyor! Kühne’nin kalori hesabı yapanlar için de harika bir soslu mısır tarifi var. Light yoğurt soslu mısır tarifi, lezzetten ödün vermeden düşük kalorili bur lezzet arayanlar için geliyor. Bu tarif için favori yeşilliklerinize ihtiyacınız var. Taze nane, maydonoz, reyhan veya dereotu gibi yeşil-liklerden sevdiklerinizi seçin, özenle yıkayıp ince kıyın. Haşlama derdi olmadan Kühne Organik Mısır-ları, yine aynı aileden Kühne Light Yoğurt Sosu ile harmanladıktan sonra, bu yeşillikleri de ekleyebi-lirsiniz. Bu hafif ve lezzetli soslu mısır, harika bir soğuk meze olarak sofralarınıza eklenebilir.

5. Sarıya Sarı Yakışır: Hardal Soslu Mısır

Renklerin uyumuna inananlardan misiniz? Şüpheniz varsa, bu lezzet sizi inandıracak! Hardal soslu mısır tarifi, her yemeğin yanına garantili bir lezzet arayanlar için geliyor. Bu tarif için Kühne’nin har-dal çeşitlerinden dilediğinizi seçmeniz yeterli. Bu hardalı lezzetlendirmek için; bir tutam tuz, biraz da pul biber gerekli. Öncelikle bu lezzeti paylasacak olan kisi sayısı hesaba katılarak Kühne Organik Mı-sır Konservesi’nden mısırlar sudan geçirin. Hazırlanan bu mısırları; hardalın ve baharatların oluşturdu-ğu karışım ile harmanlayın. Hafif acılık katan pul biber, baharat sevenleri mutlu edecek bir lezzet ya-ratıyor!