You are here

Sokak Lezzetini Evinize Taşıyın: Bardakta Mısır Nasıl Yapılır?

Hepimiz o nefis kokuyu biliyoruz… İşten çıktınız, sokakta karşınıza çıkıyor. Okul sonrası uğradığınız alışveriş merkezinde ayaklarınız sizi ona doğru götürüyor. Tereyağı ve mesirin muhteşem birleşimi, üzerinde dumanı tüten taze bir bardakta sizi çağırıyor. Hayranları ne demek istediğimizi hemen anladı: bardakta mısırdan bahsediyoruz! Sokak yiyeceklerinin en yenilerinden ve en lezzetlilerinden bir tanesi bardakta mısır, kolaylıkla evinize taşıyabileceğiniz bir seçenek. İşte bardakta mısır nasıl yapılır, tüm incelikleri ile karşınızda!

Öncelikle malzemelere göz atalım!

Bardakta mısır nasıl yapılır sorusuna yanıt bulmadan önce, ilk olarak bu lezzetli atıştırmalık için gereken malzemeleri sıralayacağız.


Kühne Organik Mısır Konservesi
3 yemek kaşığı krema
1 tatlı kaşığı tereyağı
1 dış ezilmiş sarımsak
Yarım bardak rendelenmiş parmesan ya da taze kaşar peyniri
Taze çekilmiş karabiber
Tuz


Bu listede verilen malzemeler, iki kişilik bir atıştırmalık menüsü göze alınarak yapılmıştır. Evde bir bardakta mısır partisi verecekseniz, tek yapmanız gereken malzemeleri iki katına çıkartmak!

Gelelim tarifin yapılışına…

Bardakta mısır nasıl yapılır öğrenmek için malzemelere göz attık. Sıra geldi bu lezzetli atıştırmalığın tarifine…


1. Adım: Öncelikle işe mısırları hazırlayarak başlamak gerek… Kühne Organik Mısır Konservesi içerisindeki mısırların suyu süzülür. Daha sonra, bir tencere içerisine alabildiği kadar su doldurulup mısırları yerleştirilir. Bu işlemi bir düdüklü tencere içerisinde yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.

2. Adım: Mısırlar yeterince haşlandıktan sonra, tencerenin içerisindeki sudan çıkarılır. Sudan arınmaları için iyice süzülür. Daha sonra mısır taneleri koçanlarından ayırılır. Yaklaşık olarak iki şu bardağını dolduracak kadar mısır elde etmiş olmalısınız.

3. Adım: Mısırlar hazır olduğuna göre, sıra geldi sosun hazırlanmasına! Öncelikle küçük bir sos tenceresi içerisinde, bir tatlı kaşığı kadar tereyağı eritilir.

4. Adım: Erimiş tereyağının içerisine bir dış ezilmiş sarımsak eklenir.

5. Adım: Tereyağı ve sarımsak karışımı üzerine üç yemek kaşığı kadar tereyağı eklenir. Yaklaşık iki dakika boyunca: tereyağı, krema ve sarımsaktan oluşan bu karışım kaynatılır.

6. Adım: Sosun piste süresi tamamlandıktan sonra, tencere ocaktan alınır. Derin bir kap içerisinde haşlanmış ve suyu süzülmüş mısır taneleri ile kremalı ve tereyağlı sos harmanlanır.

7. Adım: Bolca sosa bulanmış mısır taneleri üzerine, ince ince rendelenmiş parmesan peyniri ya da taze kaşar peyniri eklenir. Üzerine arzu edilen miktarda taze çekilmiş karabiber ve tuz eklenir.

Sırada lezzet ipuçları var!

Bardakta mısır nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek tarifi verdik, ancak bu kadarla bitmedi! Soslu mısırı benzersiz bir yiyecek haline getirmek için lezzet ipuçları var sırada!


- Hazırladığınız soslu mısırları servis etmeden önce biraz daha lezzetli hale getirmeye ne dersiniz? Bunun için tek yapmanız gereken en sevdiğiniz klasik sosu kapmak! Ketçap, mayonez ve hardal ile tatlı toz biberi karıştırın. hazırladığınız mısırların üzerine ekleyin. Lezzet bu şekilde ikiye katlanacaktır.

- Eğer parmesan peynir yerine kaşar peyniri kullanacaksanız, tuz oranına dikkat etmeniz gerekmektedir. Peynirin içerisinde halihazırda bulunan tuz miktarı, üzerine fazladan tuz eklemeniz durumunda mısırları çok daha tuzlu hale getirecektir. Bu nedenle peynirin tuzunu da hesaba katarak tuz ekleyin.

- Farklı lezzetler elde etmek adına, haşladığınız mısırları Kühne’nin farklı sosları ile harmanlayabilirsiniz. Özellikle birbirinden değişik salata sosları, mısırları nefis bir hale getirecektir. Binada, Sezar, Nar Eksisi ya da Barbekü sosu… Her biri bardakta mısır keyfini başka bir boyuta taşıyacaktır!