İLETİŞİM

HARDAL
En iyi malzemeler, incelikle işlendi

Geçmişten günümüze hardal spesyalleri

Kühne ailesi olarak bizler, köklü bir aile geleneğine sahibiz. Hardal, başından beri bu gelenekte büyük rol oynamaktadır. Kühne'nin hardal dünyası, klasik orta acı hardal, acı dijon hardal ve taneli hardal çeşitlerini sunar. Tümü sevgiyle ve farklı damak tatlarına hitap edecek şekilde üretilmiştir. Bu hardallarda, sosislerle birlikte yenen bilindik hardaldan çok daha fazlasını bulacaksınız. Aromalı jambon ve yoğun peyniri tamamlayan bir lezzettir.

HARDALLAR

KÜHNE ORTA ACILI HARDAL

Kühne'ye özel baharatlarla çeşnilendirilmiş klasik orta acı hardal her türlü yemeği zenginleştirmek ve güzelleştirmek için idealdir. Kühne Orta Acı Hardal’ ın cam kavonuzu masanıza şıklık katan bir tasarıma sahiptir. 250 ml cam kavonozda satışa sunulmuştur.

KÜHNE ACI HARDAL – DİJON TİPİ

Acılı Kühne hardal, her yemeğe en güzel acıyı katar; özellikle fırın yemekleri ve ızgaralar için uygundur. Kühne Acı Hardal’ ın cam kavonuzu masanıza şıklık katan bir tasarıma sahiptir. 250 ml cam kavonozda satışa sunulmuştur.

KÜHNE TANELİ HARDAL

Hardal, yalnızca acı bir tat değil, çok daha fazlasıdır. Hardal zevki kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Acı baharatlı, taneli hardalımız, bilhassa sıcak yemeklerle mükemmel uyumu yakalar. Kühne, özenli bir hazırlık aşaması ve yüksek kaliteli malzemelerle hazırlanan hardallarını beğeninize sunuyor.
Rotisör hardalı olarak da bilinen taneli hardal, iri çekilmiş acı ve baharatlı bir hardaldır. Hardal taneleri el değmeden hazırlanır, böylece yüksek ısıya maruz kaldıklarında mükemmel bir aroma ortaya çıkar. Bu nedenle özellikle sıcak olarak kullanım için çok sevilen ve tercih edilen bir hardal türüdür ve ızgara marine karışımlarının da vazgeçilmez bir parçasıdır.
250 ml cam kavanozda satışa sunulmuştur.

KÜHNE ORGANİK DİJON HARDAL

İçeriği Su, hardal tohumu (%36), sirke ve tuz karışımı ile  tamamı organik malzemelerden özenle hazırlanan KÜHNE ORGANİK DİJON HARDAL sofralarınıza sağlık ve lezzet getirmektedir.